Jest to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku 20 wieku.
Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Gra aktorów wzbogacona jest muzyką wykonywaną na żywo przez dwóch wrocławskich muzyków, Andrzeja Hejne i Marcina Witkowskiego. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty artykułów wysłannika Kuriera Warszawskiego do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza, które w bardzo sugestywny sposób oddają nastroje społeczne w Łodzi w 1905 roku.
Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota.
Spektakl miał premierę na „39. Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Teatr obrazu” 4 grudnia 2016.
Reżyseria: Paweł Szkotak
Aktorzy: Marta Strzałko, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik
Muzycy: Andrzej Hejne, Marcin Witkowski
Idea
Awangarda - to nasze motto.
Od kilku lat prezentujemy inny teatr - nie zobaczycie go w takim natężeniu nigdzie indziej. Zapomnijcie o tym co do tej pory widzieliście. Zabierzemy Was w podróż, która może zmienić Wasze życie.
Tylko w Łodzi macie szansę oderwać się na chwilę od rzeczywistości, poprzez teatr.
Artyści, których zapraszamy, to profesjonaliści.
Poszukują Oni nowych rozwiązań scenicznych łącząc: teatr, film, plastykę, muzykę, multimedia, sztuki performatywne, taniec.
Czegoś Wam brakuje?
Znajdziecie to na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.
Jakość to nasza dewiza.