lodzkiespotkaniateatralne.pl
projekt artystyczny prezentujący różnorodne dziedziny teatru i tańca współczesnego
Organizator
Łódzki Dom Kultury
Instytucja Kultury
Samorządu Wojewódtwa
Łódzkiego
Łódzkie
Ministerstwo Klultury i Dziedzictwa Narodowego
zrealizowano z udziałem
środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
*** spektakl zagraniczny/** Prezentacja/* Debiut na ŁST
foto. Marcin Wartalski
Teatr Wewnętrzna Emigracja (Łódź)
Dzień przed jutrem *

Spektakl na motywach powieści Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie i scenariusz Alana Benetta The History boys.

reżyseria: Kinga Zajdel-Karasińska i zespół
scenariusz, scenografia: zespół
pomoc scenograficzna: dwie Ewy z ASP w Łodzi
pomoc choreograficzna: Katarzyna Jędrzejkiewicz
muzyka: Chór Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze Kołysanka, Michael Jackson Thriller
występują: Anna Jankiewicz (Alicja), Natalia Perek (Anastazja), Magdalena Siek (Anita), Agata Staroń (Aniela), Piotr Maszorek (Andrzej), Kinga Karasińska (Panna Lucy)
czas trwania: 70 minut
premiera: 2011 r.

Dla określonego rodzaju artysty powaga stanowi imperatyw łączący problemy estetyczne  z etycznymi - John Maxwell Coetzee.
Nie bez powodu to właśnie zdanie przykleiło się do mnie po spektaklu Wewnętrznej Emigracji. Ponieważ znam powieść Ishiguro nie było dla mnie tajemnicą to, co być może dla innych widzów stanowiło element zaskoczenia. Najbardziej, więc chyba ciekawił mnie etyczny aspekt tej historii i jego sceniczny wymiar. Bohaterów poznajemy w szkole kiedy w ukryciu palą ukradzionego papierosa. Zwykła szkoła, prawda? Bo któż z nas, choć raz, nie popalał na boisku czy w ubikacji… Potem lekcja, dziwna, to prawda, ale przecież szkoły są różne. I wreszcie moment, w którym uczniowie poznają swoją przyszłość, swoje prawdziwe przeznaczenie. I nagle ze zwyczajnych uczniów stają się postaciami tragicznymi, zdeterminowanymi przez role jakie zostały im przypisane. Są klonami, wyhodowanymi by oddawać swoje narządy. Są inni. Nie z wyboru. Na tę inność zostali skazani. (...) Nawet drobny gest nabiera nowego znaczenia - zapalony ukradkiem papieros, czytanie zakazanych książek, prowadzenie rozmów na niedozwolone tematy, szukanie pierwowzorów, wszystkie są formą buntu, niezgody na rzeczywistość. Mam jednak przeczucie, że to spektakl o nas samych, że historia klonów jest tu tylko pretekstem do powiedzenia czegoś więcej o człowieku, jego emocjach i wrażliwości. Będziesz malarką, to będzie ręka malarki - zdanie, które pozwala bohaterom zachować godność a dla mnie jest pointą tego spektaklu ŁóPTAK 2/2011

2 grudnia, 16.00-17.10, ŚFK - DL
 

opracowanie merytoryczne strony Marcin Wartalski|design www Marta Maro|cms www.kropa.info
YouTubeFacebook